Manchester vros az Egyeslt Kirlysgban (UK), Angliban, a vilg elknt kialakult ipari nagyvrosa. Sokak szerint a UK msodik legfontosabb vrosa London utn. br ezrt a titulusrt Birmingham is versenyez. Mvszeti, mdia s zleti kzpont. Sportjrl is hres: itt van a Manchester City s a Manchester United futballklub, a Lancashire County Cricket Club s itt rendeztk a 2002-es nemzetkzssgi jtkokat.
Neve az kori rmai Mancunium nvbl szrmazik, amihez hozztapadt a ceaster sz (a "tbor" jelents latin castra szbl). A UK kzigazgatsban Manchester "metropolitan borough", azaz nagyvrosi nkormnyzat s city sttusszal rendelkezik. A vrso lakossga 437 ezer (2004), de Nagy Manchester, a nagyvrosi vonzskrzet 2 284 093 lakos.
Nagy Manchester a manchesteri nagyvrosi kerletbl ll s a krnyez nkormnyzatokbl: Trafford, Tameside, Salford, Wigan, Bolton, Bury, Oldham, Rochdale s Stockport.
Fldrajz s klma
Manchester egy tl alak terlet belsejbenhelyezkedik el. szakon s keleten a Pennine mocsarak hatroljk, dlen a Cheshire sksg. A vroskzpont az Irwell foly keleti partjn fekszik, a Medlock foly s az Irk foly torkolatnak kzelben. A vros dli rszn folyik keresztl a Mersey foly. A vros j rsze, klnsen dlen laplyos s a magas pletekbl kitn kilts nylik a mocsarakra. Fldrajzi adottsgai - ghajlata, a tengerpart, a vzer s a szntartalkok kzelsge - alapveten nyomtak a latba, amikor Manchester a vilg els ipari nagyvrosv alakult.
ghajlata nedves, ess vrosnak mondjk, pedig az ves tlagos csapadk nem tbb 809 millimternl. Ez kevesebb mint Plymouth, Cardiff s Glasgow csapadkszintje. Sokkal kevesebb est kap, mint New York City (1200 mm), csapadkszintjt inkbb Rmval lehetne sszehasonltani. Ugyanannyi es azonban, mint ami Rmban percek alatt hulli,, Manchesterben rk alatt esik le.
Trtnet
Kp:Lanc.600pix.jpg
Az Avro Lancaster bombzt a vrosban fejlesztettk ki s gyrtottk a msodik vilghbor folyamn.
A legutbbi idkig
Manchester krnyke a Rmai Birodalom eltti idkben is lakott volt. A brigantesek elleni hadjrata sorn Agricola rmai hadvezrt ideiglenes erdtmnyt hzatott fel az Irwell keleti partjn, Mancuniumot. Ezt ksbb tbbszr tptettk s fontos csomponttt vlt a Chester s York kzti, illetve az szak fel tart t tallkozsnl. Civil telepls, vicus is tartozott hozz. Az erd szaki kapujt at eredeti helyn helyrelltottk, a fal egy rszvel egytt. (A Castlefield kerletben tallhatk, a Deansgate vgnl.)
Az erdt a kzpkorban elhagytk s a telepls az Irwell s az Irk folyk sszefolyshoz kltztt. A kzpkorban egy megerdtett majorsgi hz is llt itt. A hz ura, Thomas De La Warre, aki pap volt, 1422 krl az egyhznak adomnyozta a hzat papok kpzse cljra s elkezdte egy templom ptst. A hz ma a Chetham Zeneiskola (Chetham's School of Music) a templom pedig a manchesteri katedrlis (Manchester Cathedral)
Manchester 1301-ben vsrvrosi jogokat kapott.
A 14. szzadban Manchester beteleplt flamand szvk kzssgv vlt, ez volt a helyi ruha manufaktra alapja.
A reformci idejn Manchester mr Lancashire fontos vrosa volt, ahol - taln a londoni textilkereskedelmi kapcsolatok miatt - itt is elterjedt a puritanizmus s a nonkornformizmus. 1642-ben Lord Strange megprblta megszerezni egy fegyverraktrat a kirly szmra. Az elenlls kzben elesett Richard Percival lltlag az angol polgrhbor els ldozata volt. Lord Strange visszatrt, hogy megostromolja a vrost, de nem jrt sikerrel.
1745-ben Charles Edward Stuart thaladt a vrososn tban Derby fel. A ksbbi visszavonulskor machesteri katonkat hagytak helyrsgknt Carlisle-ben, akik megadtk magukat a brit hadseregnek.
A 18. szzad els vtizedben Daniel Defoe a "legnagyobb faluknt" rta le Manchestert. Az ipari forradalom a 18. szzad utols negyedben formlta nagyvross a vsrvrost. Nedves ghajlata idelis volt a gyapotfeldolgozshoz. A fonsban s szvsben hasznlt gzgpek elterjedtvel a gyapotipar gyors fejldsnek indult a rgiban (pldul a Quarry Bank Mill nev [[cheshir]g-i gyr Styalban). Ugyanakkor fontos elosztsi kzpontt is vlt s egyre nagyobb raktrak pltek itt.
A Duke's Csatorna - vagy ahogy gyakran emlegetik, a Bridgewater Csatorna -, nagy-Britannia els mestersges bels vzitjnak ptse felgyorstotta a fejldst, mert gy nagy mennyisg olcs sznnel lehetett elltni az ipart. A vros gyors fejldshez hozzjrult a Liverpool-Manchester vast, a vilg els szemlyszllt vastjnak megnyitsa is.
Manchester gyorsan a vilg egyik legfontosabb ipari kzpontjv s els ipari trsadalmv vlt. A vltozs sebessge s mrtke sokak szmra megdbbent s flelmetes volt. j idek - (szabadkereskedelem, laissez-faire) terjedtek el, j trsadalmi csoortok szletek, vallsos szektk s munksszervezetek. A vros Eurpa minden pontjrl vonzott okulni vgy ltogatkat, akik azt gondoltk, "amit ma tesz Manchester, holnap azt teszi a vilg".
Manchester lakossga robbansszeren megntt, mert a vidkrl, st a brit szigetek tvolabbi pontjairl is egyre tbben kltztek ide a megnyl j lehetsgeket keresve. Klnsen rorszgbl s klnsen az 1840-es vek Burgonya hnsge idejn. Az r hats ma is ers s minden mrciusban Manchesterben rendezik meg a vilg egyik legnagyobb Szent Patrik napi nnepsgt. Becslsek szerint Manchester s Salford lakossgnak legalbb 35 szzalka r eredet. Nagy szmban rkeztek zsid bevndorlk is Kzp- s Kelet-Eurpbl. Salfordot s Prestwichet is belertve ma mintegy 40000 zsid l itt. rkeztek ide az egyiptomi gyapotkereskedelemben rdekelt levanteiek, nmetek s olaszok is. A 19. szzad vgre Manchester kozmopolita vross vlt.
Az elmlt kt vszzadban Manchester a radiklis s reformista politika fontos kzpontja volt. Emlkezetes esemny "peterlooi mszrls" nven ismertt vlt konfliktus 1819. augusztus 16-n, amikor a helyi magisztrtusok kiveznyelte lovassg legalbb 11 embert meglt s tbb, mint ngyszzat megsebestett a parlamenti reformot kvetel Henry Hunt sznoklatra sszesereglettek kzl. A Szent Pter mezejn (St Peter’s Field) trtnt vronts azrt kapta a "Peterloo" nevet, mert az egyik ldozat a waterlooi csata egy tllje volt. A mszrls a kvetkez vekben minden reformkvetels hivatkozsi pontjv vlt.
Manchesterben tartottk els kongresszusukat a brit szakszervezetek, 1868. jnius 2. s jnius 6. kzt. A vrosnak fontos szerepet volt a brit Munksprt (Labour Party) s a szffrazsett mozgalom ltrejttben is.
Manchester aranykora a 19. szzad utols negyede volt. A vros sok nagy kzplete - kztk a Vroshza - plt ekkor. Ebben az idszakban stk a 36 mrfld hossz mly Machester Hajcsatornt Salfordtl a Mersey folyig, ami lehetv tette, hogy cenjr hajk is eljussanak a manchesteri dokkokig. A salfordi dokkok egszen 1970-ig mkdtek, bezrsuk munkanlklisg-hullmhoz vezetett a rgiban.
A msodik vilghbor alatt Manchester fontos nehzipari centrum volt, itt dolgozott pldul az Avro (ma BAE Systems), amely szmtalan replgpet gyrtott a kirlyi lgier, a RAF szmra, amelyek kzl a leghresebb az Avro Lancaster bombz volt. A vrsot szmos alkalommal bombzta a nmet Luftwaffe. Klnsen az 1941-es karcsonyi tmads, a "Christmas Blitz" okozott nagy krokat, epuszttva a trtnelmi vroskzpont nagy rszt s slyosan megronglva a katedrlist.
1974-ben Manchester kivlt Lancashire megybl s ltrejtt a manchesteri nagyvri borough.
A kzelmlt
1996. jnius 15-n, szombaton 11 ra 20-kor az IRA nagy bombt robbantott a belvrosban. Senki sem halt meg, de tbb, mint 200-an megsrltek, az pletekben pedig nagy krok keletkeztek. A szksges helyrellts, ami mg 2006-ban is folyt, a vroskzpont jelents talaktst indtotta el. A robbants ta, tbbek kzt a 2002-ben itt rendezett 17. Nemzektkzssgi Jtkoknak is ksznheten, a belvros jelentsen mgvltozott. Az 1960-as vekben plt rszek kzl sokat teljesen lebontottak, vagy veg s aclelemek hasznlatval modernizltak. A 2006-ban befejezett, 168 mter mags, 47 emeletes Beetham torony Eurpa legmagasabb lakplete, als 23 szintjt a Hilton Hotel, fels 24 szintjt magnlakosztlyok foglaljk el. A toronyhzat eredetileg 171 mter magasra terveztk, de a helyi szlviszonyok miatt ebbl le kellett venni.
Kormnyzat
Nagy Manchester
Nagy Manchester szmozott trkpe.
Nagy Manchester nagyvrosi megye, amely krlveszi Manchester Cityt. Manchester Cityt is belertve Nagy manchesternek 10 nagyvrosi nkormnyzata van (angolul "borough"), mindegyik kln tanccsal. Br ezeknek a tancsoknak gyakran kell egyttmkdnik, teljesen fggetlenek egymstl.
Nagy Manchester 10 nkormnyzata:
- Manchester City
- Stockport
- Tameside
- Oldham
- Rochdale
- Bury
- Bolton
- Wigan
- City of Salford
- Trafford
Kerletek Manchester Cityben
- Ancoats
- Ardwick
- Baguley
- Benchill
- Beswick
- Blackley
- Bradford
|
- Burnage
- Cheetham
- Cheetham Hill
- Chorlton-cum-Hardy
- Clayton
- Crumpsall
- Didsbury
|
- Fallowfield
- Gaythorn
- Gorton
- Harpurhey
- Hulme
- Levenshulme
- Longsight
|
- Miles Platting
- Moss Side
- Moston
- Northenden
- Openshaw
- Rusholme
- Sharston
|
- Strangeways
- Whalley Range
- Withington
- Woodhouse Park
- Wythenshawe
|
Parlamenti kpviselk
Manchester City t egyni vlasztkrzetbl ad kpvieslt a brit parlamentnek. A vlasztkerletek, a jelenlegi (2006) kpviselk (zrjelben a prtjuk, MP=parlament tag):
- Manchester Central - Tony Lloyd MP (Labour)
- Manchester, Blackley - Graham Stringer MP (Labour)
- Manchester, Gorton - Rt Hon Sir Gerald Kaufman MP (Labour)
- Manchester, Withington - John Leech MP (Liberal Democrats)
- Wythenshawe & Sale East (Trafford egy rszvel) - Paul Goggins MP (Labour)
Plbnik
- Ringway
Plbnia nlkli terletek
Testvrvrosok
- Amszterdam — Hollandia
Chemnitz — Nmetorszg
- Cordoba — Spanyolorszg
- Faisalabad — Pakisztn
Rehovot — Izrael
- Szentptervr — Oroszorszg
- Wuhan — Kna
Bevsrls
Manchester az szak egyik f kiskereskedelmi kzpontja. Kt nagy bevsrlkzpontja van, a vros kzepn a Manchester Arndale Centre s Traffordban a Trafford Centre. A vroskzpontban szmos kisebb bevsrlkzpont van. A kzponti vsrlnegyedbe majdnem lehetetlen kzton bejutni, a gyalogos megkzelts ajnlott. A bevsrlnegyed kzpontja, a Market Street stlutca.
Bury kedvelt bevsrlkzpontja a Millgate Centre. Bar nem nagy alapterlet, ugyangy megtallhatk benne az alapvet zletek, mint pl. az Arndale-ben vagy a Trafford Centre-ben.
Egyetemek
Nagy-Manchesterben tbb, mint szzezer egyetemista lakik. A University of Manchester (Manchesteri Egyetem), Manchester Metropolitan University (Manchesteri Nagyvrosi Egyetem) s a Royal Northern College of Music (Kirlyi szaki Zenei Fiskola) egyetemi vrost alkot a vroskzpont dli rszben, az Oxford Road krl. Nagy-Manchesterben tallhatk mg a University of Bolton s a University Centre Oldham egyetemek.
Kzlekeds s infrastruktra
Lgi
A Manchester nemzetkzi repltr, (Manchester International Airport, vagy korbban Manchester Ringway Airport), Nagy-Britannia harmadik legforgalmasabb repltere (London Heathrow ss London Gatwick utn). Kln vastllomssal rendelkezik. 2005-ben 22,1 milli utas haladt itt keresztl s 90 lgitrsasg knlt innen 180 kzvetlen ticlba replseket. A Manchester-London tvonal Anglia egyetlen nagyforgalm belfldi relcija s komoly versenytrsa a vastnak. A reltrrl kzvetlen jratok indulnak pldul a kvetkez helyekre: New York JFK s Newark ), Chicago, Boston, Philadelphia, Atlanta, Orlando, Miami, Houston, Las Vegas, Toronto, Port of Spain, Antigua, Barbados, Damaszkusz, Dubai, Abu Dhabi, Doha, Tehern, Karacsi, Iszlamabad, Lahore, Singapore, Kuala Lumpur, Hong Kong. Tervezik jratok indtst Pekingbe s Bangkokba.
Barton Aerodrome, a vilg egyik legrgebbi repltere mg ma is mkdik. Nagy helikopterforgalma van , fves kifutplyi kisreplgpeket fogadnak. Itt van a vilg legrgebbi lggiirnyt tornya is.
Kzti
Mint Londonnak, Manchesternek is van krgyrje, az M60 autplya (UK) M60. Londontl eltren ez keresztlvg Nagy Manchester j rszn, j sszekttetseket biztostva. Stockporttl szmolva 27 lehajtja van. Manchester fontosabb kzti sszekttetsei: M56, M6, M61, M62 s az M66. Legtbbjk ssze van ktve az M60-nal.
Manchester legforgalmasabb vastllomsa bellrl, a Piccadilly.
Vasti
Az 1830-ban megnyitott Manchester-Liverpool vonal a vasti szemlyszllts szlhelye. tven vvel ksbb a vrost mr szmos lloms s terminl vette krl, de a terminlok kzl a legtbbet az 1960-as vekben kszlt Beeching jelentst kveten sszerstsi okokbl bezrtak. Ma a Manchester Victoria and Manchester Piccadilly mkdik. A Virgin Trains a Manchester Piccadillyrl indt londoni gyorsjratokat, amelyeknek menetideje mintegy 135 perc.
Manchesterben tbbszr is kudarcba fulladt az a trekvs, hogy a londonihoz hasonl metrkzlekedst ptsenek ki. A f vastllomsokat sszekt "Picc-Vicc" alagt sst pldul el is kezdtk az 1970-es vekben, de aztn abbahagytk, a kltsgek miatt s mert a pletykk szerint "fldalatti akadlyok" merltek fel, taln az atomhbor esetre ptett fldalatti alagt s bunkerrendszer.
A vrosi s vroskzeli vezetek kzlekedst jelents vasti hlzat is segti, amelyben szerepel tbbek kzt Ashton-under-Lyne, Bolton, Oldham, Stockport s Wilmslow.
Villamos
Manchester npszer s cscsidben zsfolt villamoshlzatt Metrolink nven ismerik. A villamosok a vroskzpontot Altrinchammel, Ecclesszel s Buryvel ktik ssze, 6-12 percenknt jrnak, s vente 20 milli utast szlltanak.
J tudni: a Metrolink jegyet elre kell megvltani az automatkbl, de ezek nem fogadnak el hitelkrtyt s tbbnyire bankjegyet sem, csak pnzrmket, br nhny tvonalhoz elg sok pnzrme szksges. Aznapra szl vonatjeggyel, ha szerepel rajta metrolink lloms, vagy a "Manchester Stations" lehet utazni bizonyos llomsokra kln jegy nlkl is.
Busz
Manchester s krnyke nagy autbuszhlzattal rendelkezik, buszkapcsolat van minden vrossal s faluval a krnyken. Busztrkpek s informcik a GMPTE (Public Transport for Greater Manchester) oldaln tallhatk [1].
Vzi
Az ipari forradalom egyik rksge a nagy csatornahlzat: a Manchester, Bolton & Bury csatorna, a Rochdale csatorna, a Manchester Ship csatorna, amely tengeri sszekttetst biztost, a Bridgewater csatorna, az Ashton csatorna s a Leeds & Liverpool csatorna leigh-i ga. Ma a legtbbet a csatornk kzl mr csak rekrecis clokra hasznljk.
Manchestert s krnykt szmos mestersges t ltja el vzzel, amelyeket a vros krli korbbi kis folykon ptettek. Nhny esetben ezek a tavak lncolatot alkotnak, mint Longdendaleben. A mltban a vros "vznyomsos" elektromos elltssal rendelkezett, a modern elektromos hlzat eldjvel. Manchesterben volt Nagy-Britannia els szennyvzcsatorna rendszere, amely mg ma is ltezik. Ez a rendszer lehet azonban az egyik f oka, hogy Manchesternek nincs fldalatti vast (metr) hlzata.
Manchester fontosabb mzeumai:
- Greater Manchester Police Museum (Nagy Manchester Rendrsgi Mzeuma)
- Imperial War Museum North (Birodalmi Hbors Mzem, Trafford Park)
- Manchester Jewish Museum (Manchesteri Zsid Mzem)
- Manchester Museum
- Museum of Science and Industry (Tudomnyos s Ipari Mzeum)
- Pankhurst Centre (Pankhurst Kzpont)
- People’s History Museum (Nptrtneti Mzeum)
- Urbis, a vrosi let mzeuma
 |
Fldrajza |
Sttusz: |
Nagyvrosi nkormnyzat, City (1853) |
Rgi: |
szaknyugat-Anglia |
Fldrajzi megye: |
Nagy Manchester |
Hagyomnyos megye: |
Lancashire, Cheshire rsze |
Terlet: - Total |
228. 115.65 km² |
Admin. kzpont: |
Manchester |
ONS kd: |
00BN |
Koordintk: |
5329′ N 215′ W |
Demogrfia |
Lakossg: - Admin. (2004) - vezettel (2004) - Npsrsg |
6. 437,000 2,284,000 3,779 / km² |
Etnikai sszettel: |
81.0% fehr 9.1% dl-zsiai 4.5% afro-karib 1.3% knai |
Politika |
Kp:City of Manchester Coat of Arms.jpg Manchester City Tancs http://www.manchester.gov.uk/ |
Vezets: |
Vezet s kabinet |
Irnyts: |
Labour |
Parlamenti kpviselk: |
Paul Goggins, Gerald Kaufman, John Leech, Tony Lloyd, Graham Stringer |
|