London az Egyeslt Kirlysg s azon bell Anglia fvrosa, vilgvros, a korbbi Brit Birodalom fvrosaknt a vilg egyik politikai, pnzgyi s kulturlis kzpontja. Nagy-London npessge 7 421 228 (2005. janur 1.), de az agglomercival egytt ennl tbb millival magasabb. Npessgben rengeteg klnbz nemzet, kultra s valls kpviselteti magt, gy Eurpa s a vilg egyik legkozmopolitbb vrosa.
London rengeteg intzmnynek, szervezetnek s cgnek ad otthont, tbb vilghr mzeum, sznhz, koncertterem, repltr, vastlloms, palota s hivatal tallhat itt.
2005. jlius 6-n Londont vlasztottk a 2012-es nyri olimpiai jtkok sznhelynek, gy ez lesz az els vros, ahol harmadszor is megrendezik a neves sportesemnyt.
London defincija
Ma Londonnak rendszerint a Nagy-London nven is ismert egsz vrost hvjuk, ami a belvrosbl (City) s harminckt londoni kerletbl (borough) ll. Trtnelmi szempontbl a nv a Cityre vonatkozik, amibl a mai vros kintt. 1889 s 1965 kztt a korbbi London megyre is hivatkozott, ami a mai Bels-London terletvel egyezik meg.
London kzpontjnak (Charing Cross) koordinti: 5130′ N 08′ W. Az kori rma|iak Londinium vros kzpontjt a London Kvel jelltk.
Fekvse
Egy Landsat 7 mholdkp Nyugat-Londonrl. Kzpen a zld terlet a Hyde Park, tle jobbra a Green Park s a St. James Park.
London elhelyezkedse Eurpn bell
Nagy-London terlete (1579 km²). London kiktvros a Temze partjn. A foly nagy hatssal volt a vros fejldsre. Londont a Temze szaki partjn alaptottk s tbb szz ven t egyetlen hd, a London Bridge vezetett t a folyn. Emiatt a vros kzpontja sokig az szaki parton volt. Amikor a 18. szzadban tbb hidat is ptettek, a vros nagyobb iramban kezdett terjeszkedni a krnyez sk s enyhn dombos vidkeken. Emiatt London nagyjbl kr alak lett. A Temze rgebben sokkal szlesebb s seklyebb foly volt, mint ma. A partjt beptettk, s tbb mellkfolyja ma a fld alatt folyik. Mivel a vros kzel fekszik ahhoz a helyhez, ahol a Temze a tengerbe folyik, az aply-dagly vltakozsa radssal fenyegeti. Ezt fokozza a tengerszint lass, de folyamatos emelkedse. Ezt gtakkal prbljk szablyozni.
ghajlata
London ghajlata mrskeltvi, meleg, de ritkn forr nyrral, hvs, de ritkn hideg tllel s lland, de nem sok csapadkkal. A nyri hmrsklet ritkn magasabb, mint 33C, br az utbbi vekben nmi emelkeds volt megfigyelhet. A valaha mrt legmagasabb hmrsklet 37,9C volt a Heathrow Repltren 2003-ban. A nagy hess szinte ismeretlen. Az tlagos csapadk vente kb. 600 mm, ami alacsonyabb, mint Rm vagy Sydney. Londonra sajtos mikroklma jellemz: a srn beptett terlet raktrozza a ht, gy a vrosban gyakran 5C-kal is melegebb van, mint a krnyez terleteken.
Trtnete
A rmaiak eltti korbl kevs lelet maradt fenn. Londont a rmaiak alaptottk, mint Britannia provincia fvrost. Neve a latin Londinium nvbl ered.
A Rmai Birodalom buksa utn Londont elhagytk a rmaiak. A 7. szzadban Egy Lundenwic nev szsz vros plt nem messze a mai Aldwychtl nyugatra. A rgi rmai vros a 9. szzadban vagy a 10. szzad elejn npeslt be jra.
Westminster egykor nll vros volt, a kzpkor ta az angol kirlyi udvar szkhelye. Vgl a kt vros egybeplt, gy jtt ltre a mai London alapja, br ekkor mg nem volt fvros (a Hampshire-beli Winchester volt az a 12. szzadig.)
London nvekedsnek indult, s a kvetkez pr vszzadban magba olvasztotta a krnyez kisvrosokat s falvakat. A 16. szzadtl a 20. szzad elejig a Brit Birodalom fvrosa volt.
1666. szeptember 2-n kezddtt el a nagy londoni tzvsz, amely a belvros nagy rszt elpuszttotta. A tz egy pk fahzbl indult el, a kvetkez hrom nap folyamn tbb, mint 13,000 hz pusztult el, kztk a St Paul Church. A vros tz v alatt jraplt. A 18. szzadban a fejlds felgyorsult. A 19. szzad elejre a vilg legnagyobb vrosa lett.
Az nkormnyzat igyekezett teljesteni a gyors nvekeds okozta kvetelmnyeket. 1855-ben alaptottk a Metropolitan Board of Works-t arra a clra, hogy biztostsa a megfelel infrastruktrt a gyorsan nvekv vrosnak. 1889-ben ehelyett hoztk ltre London megyt, amit London megye tancsa irnytott – az els szervezet, mely egsz London kzigazgatst irnytotta.
A 20. szzad elejn a londoniak sznnel ftttek, ami hatalmas fstmennyisget okozott. Az ghajlati krlmnyekkel egytt ez gyakran szmogot okozott, a jl ismert „londoni kd”-t. 1956-ban trvnyt hoztak a tiszta levegrt, miutn 1952. december 5. s 9. kztt t napig szmog nehezedett a vrosra, tbb, mint 4000 ember hallt okozva. A trvny rtelmben fstmentes znkat alaktottak ki, ahol fstt nem okoz ftanyagot kell hasznlni.
London arculatban a legnagyobb vltozst az elmlt 100 vben a nmet bombzsok okoztk a II. vilghbor idejn. A bombzs tbb, mint 30 000 embert lt meg, s rengeteg pletet elpuszttott. Az elpusztult rszek az 1950-es, 60-as s 70-es vekben tbbfle klnbz stlusban pltek jj, ezrt Londonra jellemz, hogy arculata ptszetileg nem egysges.
1965-ben London megye tancst felvltotta Nagy-London tancsa (Greater London Council, GLC). Tbb jabb telepls is a vros rsze lett, a jelenlegi kerletek kzl 20. A GLC-t 1986-ban eltrltk, mert sszetkzsbe kerlt a Thatcher-kormnnyal, s hatskre tkerlt az egyes kerletekhez. 2000-ben jra kzpontostottk a vros feletti hatalmat, s polgrmestert vlasztottak Ken Livingstone szemlyben.
Az 1997-es tzsznetig London gyakran az IRA egyik clpontja volt az szak-rorszgi terletek feletti egyet nem rts miatt.
2005. jlius 7-n Londont terrortmads rte, alig 24 rval azutn, hogy London megkapta a 2012-es olimpia rendezsnek jogt.
London ma
A millenniumi hd a Temze fltt, a Tate galria s a Szent Pl szkesegyhz kztt.
Ma Nagy-London a belvrosbl s 32 kerletbl (borough; kztk Westminster vrosa) ll. A legjelentsebb kzpont Westminster, itt tallhat a West End, London legfontosabb kulturlis, szrakoztatipari s bevsrlnegyede, itt tallhat a pnzgyi intzmnyek kivtelvel a legtbb, a vrosban tallhat cg szkhelye s az Egyeslt Kirlysg kormnyzati pletei. A londoni City a vilg bankjainak kzpontja s Eurpa f zleti kzpontja. Itt tallhat Eurpa 500 legnagyobb cge kzl tbb, mint 100-nak a szkhelye. A londoni tzsde nagyobb forgalmat bonyolt, mint New York- s Toki egytt. A City htkznapokon rendkvl forgalmas, de htvgeken meglehetsen csendes, mert laknegyedek nemigen tallhatak itt.
London nagyszm ltogatt s turistt vonz. A turistaltvnyossgok nagyrszt a vros kzps rszn vannak (Central London), a Cityben, a West Enden, Westminsterben (Westminsteri Aptsg, Buckingham-palota, Kensington s Chelsea kerlet (Tudomnyos Mzeum, Victoria s Albert Mzeum) s a Hyde Park. Fontos turistaltvnyossgnak szmtanak mg a Szent Pl Katedrlis, a Nemzeti Galria, a Globe Sznhz, a Tate Galria, a London Bridge, a Tower-hd s a Tower, a British Museum Bloomsburyben s sok ms mzeum s ltvnyossg.
London kerletei
Central London
Nagy-London s Anglia rgii
A vros
A City (teljes nevn City of London, gyakran hivatkoznak r mint The Square Mile (A Ngyzetmrfld), mivel megkzeltleg ennyi a terlete, ami kb. 2,6 km²-nek felel meg) a vilg egyik legfontosabb pnzgyi kzpontja. Terlett tekintve a legkisebb londoni kerlet, de egyfajta vros a vroson bell, szmos eljoggal rendelkezik, amik vezredes trtnelmi hagyomnyokon alapulnak (886-tl kezdden), gy pl. az Uralkod csak a City Polgrmestere, a Lord Mayor trsasgban lphet a City terletre. A kerletet a Guildhall-ban szkel, 900 ves hagyomnyra visszatekint Corporation of London nev tancs kormnyozza; sajt rendrsge is van, a Londoni Metropolitan Police (kzkelet nevn a Scotland Yard) hatskre nem terjed ki a City-re. A rgmltban fontos szerepe volt mg a klnbz szakmk chjeinek, a Livery Company-knek, ma szerepk mr inkbb csak ceremonilis s karitatv, sszesen 107 mkdik bellk. A City pontos hatrai ezen a honlapon lthatk: [1] rdekessg, hogy kt hd, a London Bridge s a Blackfriars Bridge teljes hosszban a Cityhez tartozik, mg az alattuk elfoly Temze csak a kzepig, onnan a tlparti Southwark kerlethez. Tovbbi rdekessg, hogy a City hatrain jval tl, ms kerletekben fekv nhny zldterlet is City rsze, gy szak-keleten az Epping-i erd, NY-on a Hampstead Heath s a Queen's Park, vagy keleten a West Ham Park.
A vroskpet egykor a Szent Pl katedrlis uralta, ma rengeteg magas plet tallhat itt, a legmagasabb a 42-es torony, ami megptsekor az orszg legmgasabb plete volt, nevt 42 emeletrl kapta s ismert NatWest-toronyknt is. Msik, jabb kelet ltvnyossga a The Gherkin (Az Uborka) nven ismert irodaplet, ennek hivatalos neve 30 St. Mary Axe (ami a cme is egyben), de gyakran hivatkoznak r Swiss Re Tower-knt is, ez a nv az pttet svjci biztosttrsasgra utal.
A City npessge viszonylag alacsony (kb. 7000 f), de munkanapokon ez 300 000-re emelkedik. Legfontosabb pnzgyi kerletknt az utbbi idben versenytrsa lett a kelet-londoni Canary Wharf.
A West End
Emeletes busz halad t a Piccadilly Circusn
A West End London legnagyobb bevsrlnegyede s szrakoztatipari kzpontja. Az elnevezs "hatkre" nincs pontosan krlhatrolva, nagyjbl a City-tl nyugatra, a Temztl szakra es terletet szoks gy hvni, nyugati hatrnak kb. a Hyde Parkot szoks tekinteni. Legismertebb helye a Trafalgar Square. Az Oxford Street a vilg egyik legismertebb bevsrlutcja. Keleti vgtl dlre tallhat a Soho, egy kis utck hlzatbl ll, ttermekkel, pubokkal, kisebb boltokkal, sznhzakkal s mozikkal teli vrosrsz, ahol tbb film- s reklmcg kzpontja tallhat. A Piccadilly egy jelents tvonal, ami a Piccadilly Circustl a Hyde Park Cornerig vezet.
A West End neve egyet jelent a professzionlis sznhzakkal is, mintegy negyven jelentsebb s tbb kisebb tallhat bellk itt, nagyrszk az Oxford Street, Regent Street, Strand, Kingsway ltal hatrolt terleten, amit szoks Theatreland-nek is nevezni, s ide sorlohat mg a Temze tlpartjn tallhat South Bank is. A sznhzak nagyrsze magntulajdonban van s hasonlatosan a New York-i Broadway-hez, fleg populris darabok, musical-ek, vgjtkok s klasszikus mvek mennek. Gyakori vendgek a sznpadokon a filmvilg sztrjai, 2005-2006-ban itt jtszik/jtszott tbbek kztt Kevin Spacey, Jeremy Irons, Val Kilmer, Ewan McGregor, Brooke Shields, Woody Harrelson, Kathleen Turner, David Schwimmer. Nhny darab olyan sikeres, hogy hossz vek ta megszakts nlkl jtszk, az Agatha Christie mvbl kszlt Egrfog (Mousetrap) pl. 54. ve, 1953 ta megy ugyanabban a sznhzban, de van nhny 20 s szmos 10 ve vagy mgrgebben fut darab is. A Macskk tbb mint 9000 eladst rt meg 21 v alatt, amikor 2002-ben lekerlt a msorrl.
Kelet-London
London korai ipari fejldsnek nagy rsze itt zajlott le. vtizedekig elmaradott, szegny teretnek szmtott. Manapsg ez a vrosrsz fejldik a legdinamikusabban, mozgatrugja a kzelg Olimpia mellett a gazdasgi talakuls, az ipari termels s a tmegrk s nyersanyagok kereskedelmnek cskkense illetve talkulsa.
Az East End
Az East End van a legkzelebb az eredeti kiktkhz, emiatt a legtbb bevndorl itt telepedett le. Az East End a Citytl keletre terl el, s itt tallhat Whitechapel, Mile End, Bethnal Green, Hackney, Bow s Poplar. Itt helyezkedik el London legtbb piaca s szmos mzeum. Az "igazi londoni"-nak tartott Cockney akcentus is innen szrmazik.
Stratford vrosrsz lesz a 2012-es Olimpia kzpontja, ide pl az Olimpiai Stadion, az olimpiai falu, tbb sportcsarnok s kisebb stadion valamint kt j vasti plyaudvar s szmos ms beruhzs is.
Dokknegyed
A Canary Wharf pletegyttes: a legmagasabb plet, az 1 Canada Square 1993 ta az Egyeslt Kirlysg legmagasabb plete.
A Docklands (Dokknegyed) ami fleg az Isle of Dogs flszigeten s attl keletre, a Temze szaki partjn tallhat, nagyfok fejldsen ment keresztl az 1980-as vek kezdete ta. Wappingban rengeteg volt raktrat foglaltak el mvszek, hogy mteremknt s olcs, tgas laksknt hasznljk. Ez magra vonta az ingatlanfejlesztk figyemt is. A nagyarny fejlesztsek kvetkeztben kialakult a Canary Wharf, melynek legismertebb plete az 1 Canada Square irodaplet, az Egyeslt Kirlysg legmagasabb felhkarcolja.
Az elmlt 3-4 vben tbb jabb felhkarcol plt s pl jelenleg is, tbb cg (befektetsi bank, jogi cg) is megjelent a krnyken. Egyre gyarapodik a lakpletek, elssorban a magas apartmanhzak szma, ttermek s night clubok nyltak, bevsrlkzpontok s mozikomplexum is plt. A folyamatosan bvl, korszer magasvast, a Docklands Light Railway kti ssze a londoni metrval.
Kelet fel, Newham kerletben tallhat a London Vrosi Repltr (London City Airport) s az ExCeL killtkzpont.
Nyugat-London
Nyugat-Londonban tallhat tbb is a rgi, divatos s drga laknegyedek kzl, pldul Notting Hill, melyet nemrg egy mozifilm tett hress s amely minden vben otthont ad a hres Notting Hill Karnevlnak is. Tle nem messze tallhat a hres rgisgpiac a Portobello Road-on. Kensington s Chelsea az orszg legdrgbb lakhelyei. Hres mg a Kings Road, egy elegns bevsrlutca.
Nyugat fel, White City-nl tallhat a BBC f kzpontja, mg nyugatabbra, Hillingdon kerletben pedig a Heathrow Repltr.
Richmond upon Thames kerletben tallhat kt gynyr folyparti vrosrsz, Richmond upon Thames s Twickenham. (Magt a kerletet gyakran egybknt nem Nyugat-London, hanem Dlnyugat-London rsznek tartjk, mivel ez az egyetlen londoni kerlet, amely tnylik a Temzn.) Itt tallhat London legnagyobb parkja, a Richmond Park, valamint a Twickenham stadion, az angol rgbiszvetsg kzpontja.
London kzlekedse
Tmegkzlekeds
- F szcikk: London tmegkzlekedse
London kzlekedst a kzvetlenl a Nagy-Londoni Polgrmesteri Hivatalnak (Mayor of London) alrendelt Transport for London (TfL) vllalat irnytja. Londonban tallhat a vilg els fldalattija, mely ma is fontos szerepet tlt be a nagyvros kzlekedsben. A londoni piros emeletes buszok a vroskp elengedhetetlen rszei, azokrl a vilg minden tjn Londonra asszocilnak. Az agglomercival vast, mg a vros hrom repltervel repltri expresszvonatok ktik ssze a belvrost. Fontos szerepet jtszik mg a Dockland Light Railway korszer vrosi vast.
Lgi kzlekeds
Londont hat nemzetkzi repltr szolglja ki. A vilg egyik legforgalmasabb reptere a Heathrow dl-nyugat Londonban tallhat, jelenleg ngy terminlja zemel, a most pl tdik vrhatan 2008-tl fogad utasokat, ekkor a tervek szerint a British Airways forgalma nagyrszben tkerl ide. Kt kisebb reptr, a kelet-londoni dokkok krnykn lev City Airport s a dl-keleten fekv, korbban katonai clokra hasznlt Biggin Hill fleg kisebb magn- s charter gpeket, a City emellett rvid tvokra repl menetrendszerinti jratokat is fogad. Msik hrom nemzetkzi reptere a vros hatrn jval tl van, Gatwick dlre, Stansted szak-keletre, Luton szak-nyugatra.
Budapestrl tbb lgitrsasg is zemeltet jratokat Londonba, a Malv (Heatrow, Stansted) s a British Airways (Heathrow, Gatwick) tlagban napi 2-3 jratprt, a "fapados" vagy diszkont lgitrsasgok kzl a Wizz Air (Luton) tlagban napi 2, az Easyjet (Luton, Gatwick) napi 3-4 jratprt indt, ezenkvl mg az Air Berlin repl kzvetlenl London s Budapest kztt. A Sky Europe kt v utn, 2006 jniusban a vesztesges zemelsre val tekintettel megsztette londoni jratt.
Sport
Nzszm tekintetben a legnpszerbb sport ktsgkvl a labdargs s London bven el is van ltva kivl csapatokkal. A futballtrtnelemben ezek a csapatok azonban nem annyira voltak sikeresek, mint az szak-nyugat angliai csapatok, jelesl a Liverpool F.C. vagy a Manchester United. Jelenleg azonban vitathatatlan a fvros flnye. A 2003/04-es bajnoksg volt az els, amikor kt londoni csapat vgzett az els kt helyen, az Arsenal F.C. nyerte a bajnoksgot, nyomban a Chelsea F.C.-vel. A rkvetkez vben ezt megismteltk, de a kt csapat helyet csert a tblzaton. A 2005/2006-os idenyben a Chelsea megvdte cmt.
A londoni klubok - fknt a cgek ltal brelhet VIP szektoroknak ksznheten - egyre tbb bevtelre tesznek szert, ezrt pnzgyileg jobban ersdnek mint vidki vetlytrsaik. A Chelsea jelenlegi felfutsa eltt - ami az orosz millirdos Roman Abramovics-nak ksznhet, aki tengernyi pnzt ldozott a csapat megerstsre - a kt legjobb londoni klub hagyomnyosan a Highbury-ben szkel Arsenal s szak-londoni vetlytrsa a Tottenham Hotspur voltak. A 2005/06-os idnyben 5 londoni csapat jtszik a Premier League-ben, az Arsenal, a Chelsea s a Tottenham mellett a West Ham United s a Fulham F.C. t tovbbi, jelenleg a msodik vagy harmadik ligban jtsz csapat fordult meg korbban a legjobbak kztt, ezek a Brentford, a Crystal Palace, a Leyton Orient, a Millwall s a Queens Park Rangers. A Wimbledon F.C. 2003-ban Milton Keynes-be kltztt s nevet is vltoztatott. Az alsbb osztlyokban szmos tovbbi flprofi vagy amatr csapat jtszik mg a fvrosbl.
London adott otthont az 1966-os Labdarg VB-nek s az 1996-os EB-nek valamint hromszor, 1968-ban, 1978-ban s 1992-ben rendezte meg a Bajnokcsapatok Eurpa Kupjnak illetve a Bajnokok Ligjnak dntjt. Az angol csapatok 1985 s 1990 kztt a futball-huliganizmus miatt el voltak tiltva az eurpai kupkon val rszvteltl.
A labdargs legismertebb londoni szentlye a legends Wembley Stadion volt szak-nyugat Londonban. A rgi stadiont - ami hagyomnyosan otthona volt az FA Kupa dntjnek s az angol vlogatott otthoni meccseinek - 2000-ben bezrtk s lebontottk, a helyre j stadion plt. Az eredeti tervek szerint itt rendeztk volna a 2006-os FA Kupa dntt, ez lett volna a stadion nyitmrkzse, de az ptk nem kszltek el hatridre, gy a megnyits eltoldott, valsznleg 2006 szre. A Wembley Stadion volt a helyszne a legemlkezetesebb magyar futballtrtneti esemnynek, amikor 1953-ban bartsgos mrkzsen az Aranycsapat 6:3-ra gyztt az angol vlogatott ellen, akik addig soha nem vesztettek mg a Wembley-ben.
A msik npszer sportg a rgby, ennek fellegvra a dl-nyugat londoni Twickenham stadion. A 12 csapatos elsosztlyban 3 londoni klub jtszik, br mindhrom csapat hazai plyja a vroson kvl, az agglomerciban van, ezek a London Irish, a Sarcens s London Wasps. Az alsbb osztlyokban itt is tbb klub jtszik. Ms csapatsportokban is vannak els osztly londoni klubok, gy a kosrlabdzknl a London Towers, a hokisoknl a London Racers, de ezek kzel sem vonzanak annyi nzt, mint a foci vagy a rgby.
Kt fontos krikett-plya van a vrosban, St. John's Wood-ban a Lord's Crickett Ground s Dl-Londonban az Oval, mindkettn hazai klubok s az angol vlogatott is jtsza mrkzseit. A krikett npszersge, fknt a napokig tart nemzetkzi tesztmrkzsek idejn elri vagy meg is haladja a foci nzettsgt.
A vilg egyik legismertebb tenisz tornjt London dl-nyugati kertvrosban, Wimbledon-ban rendezik, az All England Lawn Tennis and Croquet Club fves plyjn nyaranta rendezett bajnoksg a ngy Grand-Slam torna egyike, mind kzl taln a legnagyobb presztizzsel br.
A tmegsportok kzl kiemelend - az indulk szmt tekintve - a vilg legnagyobb utcai futversenye, a London Marathon.
London eddig ktszer, 1908-ban s 1948-ban rendezett Nyri Olimpit s nemrgiben eldlt, hogy az olimpik trtnetben elsknt harmadszor, 2012-ben is fogadhatja a vilg legjobb sportolit. rdekessg, hogy ez az els alkalom, amikor eredeti plyzaton nyerte el a vros a rendezs jogt, az els alkalommal "beugrknt", az eredetileg kivlaszott Rma helyett vllalta a rendezst, 1948-ban pedig a NOB plyzat nlkl tlte a vrosnak a jtkokat, az elst a Vilghbor utn.
Mvszet s Kultra
London az irodalomban
Richard Curtis a Downing street 10. eltt, 1999
Londonban tbb irodalmi m is jtszdik. A kt r, akinek a neve leginkbb sszekapcsoldik a vrosval, a naplr Samuel Pepys, aki tbbek kztt arrl hres, hogy szemtanknt szmolt be a nagy londoni tzvszrl, s Charles Dickens, akinek lersai a kds, hlepte vrosrl, melyben utcaseprk s zsebesek lnek, nagyban befolysolta az emberekben a korai viktorinus Londonrl l kpet.
James Boswell Samuel Johnson lete cm mve a leghresebb angol nyelven rt letrajz. Nagy rsze Londonban jtszdik, s megjelenik benne Samuel Johnson hres aforizmja: „Aki belefradt Londonba, az belefradt az letbe.”
Tovbbi mvek, melyek Londonban jtszdnak: Daniel Defoe: A londoni pestis s Moll Flanders; Joseph Conrad: A titkosgynk; Arthur Conan Doyle Sherlock Holmes-sorozata; T. S. Eliot: A puszta orszg; George Orwell: Csavargknt Prizsban s Londonban; Nick Hornby: Focilz s Zadie Smith: Fehr fogak.
Emltsre rdemes mg Edward Rutherfurd London cm regnye, ami regny formban dolgoz fel ktezer vet London trtnetbl.
A londoni King's Cross plyaudvarrl indul a Harry Potter-regnyekbl ismert Roxfort Expressz, mgpedig a nevezetes 9 s hromnegyedik vgnyrl.
London a filmmvszetben
London rengeteg filmben megjelent, pldul a Sztrom a prom-ban, gengszterfilmekben s Richard Curtis romantikus komdiiban, valamint szmos Dickens-adaptciban s a Sherlock Holmes-regnyek filmvltozataiban. Tipikus londoni film mg A Ravasz, az Agy s a Kt Fstlg Puskacs, a Bridgett Jones naplja', A N ktszer, valamint termszetesen az sszes James Bond filmben szerepelnek londoni jelenetek.
Az Imdb filmes adatbzisa jelenleg 3549 cmet listz, mint londoni helysznen jtszd vagy Londonban forgatott filmet, br ezek negyrsze TV program.
|